reklama
Přesný čas: 15:55 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Antonín, Antonin

Křestní jméno:

Kristián

Charakteristika

Kristián je skvostným jménem s bohatou tradicí, které pochází až ze starého Řecka. I dnes však zní nadčasově, má v sobě jedinečnou noblesu, kterou předává i svému nositeli.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Kristián se u nás vyskytuje také ve zkrácené verzi Kristian. Zastaralou variantou je jméno Křišťan. Ženskými protějšky jsou jména Kristýna, Kristyna, Kristína či Kristina. Domácky se jméno užívá jako Kristiánek, zkráceně jako Kris, Krista, Kristek, také Týn, Týnek, Tian apod. Jméno se užívá i ve slovenštině. Němčina, ruština nebo norština jméno zná jako Christian, francouzština jako Cristian či Chrétien, španělština jako Cristián, italština jako Cristiano. Holandština jméno užívá jako Christiaan, dánština jako Christian, Christien, Kristen, švédština jako Kristian či Kristen. Polskou verzí jména je Krystian, také Krystyn. Maďarskými mutacemi jména jsou Krisztián a Kresztély.

Významní nositelé

Jméno Kristián nosila řada severských králů, šlo například o Kristiána I. Oldenburského - dánského krále, Kristiána II. - dánského, norského a švédského krále, Kristiána III., Kristiána IV., Kristiána V. aj. Jméno patřilo i ke slavnému dánskému spisovateli jménem Hans Christian Andersen. Jeho pohádky jako Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty nebo Malá mořská víla dodnes patří k těm nejoblíbenějším. Z českých nositelů jména stojí za zmínku spisovatel 16. století Pavel Křesťan z Koldína, herec Vojtěch Kristián Blahník nebo automobilový závodník Jiří Kristian Lobkowicz. Jméno Kristián však najdeme i v současném showbusinessu. Nosí ho syn moderátorky Gábiny Partyšové a producenta Josefa Kokty. Jméno Kristián neodmyslitelně patří také k filmové komedii Martina Friče z roku 1939. Neodolatelného Kristiána si tehdy zahrál Oldřich Nový.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kristián má řecký původ. Pochází z řeckého slova „christianos“, které se vykládá jako „křesťan“, „pokřtěný“ či „zasvěcený Kristu“.

 
Jméno: Kristián
Nosí v ČR 7 lidí
Jedná s o 2630 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Milivoj
Křišťan
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama