reklama
Přesný čas: 05:40 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
20. 4. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Marcela

Křestní jméno:

Kryštof

Charakteristika

Mužské křestní jméno Kryštof je prastarým křesťanským jménem, které v sobě nadčasové hodnoty nese i dnes. Na eleganci jména a příjemném znění nic neubrala ani celá staletí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Kryštof se u nás vyskytuje také ve variantě Krištof. Domáckými podobami jména jsou Kryštofek, Kryštůfek, Kryša, Kryšek, také Tofi aj. Jméno se ve změkčené podobě Krištof vyskytuje také ve slovenštině. Angličtina, němčina, norština nebo islandština jméno užívá jako Christopher, němčina ho pak zná i jako Christoph. Francouzská varianta jména je Christophe, italská Cristoforo, španělská Cristóbal. Maďarština jméno užívá jako Kristóf.

Významní nositelé

Jméno nosí i Svatý Kryštof - ochránce všech poutníků a pomocník v nouzi. Jedním z nejznámějších nositelů jména je španělský mořeplavec Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 objevil Ameriku. Také český cestovatel, spisovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nosil toto jméno. V současnosti patří ke slavným Kryštofům i český herec Kryštof Hádek. Jméno si vzala za své i česká hudební skupina Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kryštof (také Krištof) má řecký původ. Jeho význam je spojován s řeckým jménem Chrisroforos. Jde o složeninu dvou slov, slovo „christos“ znamená v řečtině „olejem pomazaný“ a „ferein“ - „nosit“. Jméno se pak symbolicky překládá jako „ten, kdo nosí v srdci Krista“.

 
Jméno: Kryštof
Nosí v ČR 4452 lidí
Jedná s o 93 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Krištof
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama