reklama
Přesný čas: 19:02 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Zita

Charakteristika

Jednoduché jméno je plné krásy, štěstí, úspěchu, též mládí a nevinnosti. Dle některých teorií je nositelka jména Zita dokonce dle významu svého jména svatou. Ať je to jakkoli, atraktivní jméno s kapkou italské elegance dělá ze své nositelky charismatickou ženu a skutečnou dámu.

Odvozeniny a varianty

Domáckými podobami jména Zita jsou Zitka, Zituš, Zituška, Zituna, Zitunka, Zitečka, Zitule, Zitulka aj. Jméno Zita nemá mužský protějšek ani mnoho cizojazyčných podob. Jméno Zita najdeme vedle češtiny také ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, holandštině, norštině, švédštině, maďarštině, bulharštině nebo ruštině. V polštině se jméno užívá jako Zyta.

Významné nositelky

Jméno Zita patří k patronce všech kuchařů, ale také těch, kteří hledají klíče. Svatá Zita pocházela z Itálie a žila ve 13. století. Jméno nosila také slavná česká herečka Zita Kabátová. K současným nositelkám jména patří herečka Zita Morávková nebo sportovkyně Zita Frydrychová, skokanka na trampolíně.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zita je spojeno s několika výkladovými teoriemi, které jménu přisuzují nejčastěji italský nebo perský původ. Nejužívanější teorie jméno spojuje s výrazem „zita”, „cita” z italského nářečí, překládá se pak jako „mladé děvče”. Stejný význam má slovo „zita” i v perštině. Může se však jednat také o zkráceninu italského jména Felicita s významem „štěstí” nebo „úspěch”. Jméno se překládá také z baskitštiny, kde „zita” znamená „svatá”.

 
Jméno: Zita
Nosí v ČR 1574 lidí
Jedná s o 186 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama