reklama
Přesný čas: 16:41 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Vít, Vítek

Křestní jméno:

Ivana

Charakteristika

Ivana je prostým, ale atraktivním jménem, které se dnes hodí pro každou ženu. Má hluboký křesťanský význam a široké kořeny po celé Evropě.

Odvozeniny a varianty

Ivana je ženským křestním jménem, mužskou variantou jména je Ivan. Jméno Ivana se vyskytuje také ve zkrácené podobě jako Iva nebo zdrobněle jako Ivanka (i toto je jedna z oficiální verzí jména). Mutace Ivanka se pak užívá také jako domácká zdrobnělina, stejně tak i zkrácenina Iva. Dalšími domáckými verzemi jména jsou Ivča, Ivka, Ivuš, Ivuše, Ivi, Ivík, Ivanečka aj. Jméno Ivana existuje i ve slovenštině, němčině nebo srbochorvatštině. Francouzská verze jména je Jeane, španělská Juana, italská Giovanna. Rusové jméno užívají jako Ivanna, Maďaři jako Ivána.

Významné nositelky

Jméno se u nás vyskytuje velmi často, nosí ho například Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta. Nositelkami jména je také zpěvačka Ivanna Bagová nebo herečky Ivana Jirešová, Ivanka Devátá, Ivana Andrlová a Ivana Chýlková, partnerka moderátora Jana Krause. Nositelkou jména je i slovenská modelka a Miss ČSSR Ivana Christová, také Iva Kubelková nebo americká modelka a podnikatelka českého původu Ivana Trumpová.

Původ a význam jména

Ivana je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Ivan, obě jména se k nám dostala z ruštiny. Původ jmen je až v hebrejštině, vyvinula se z hebrejského jména Jochanán s významem „Bůh je milostivý“. Do češtiny, resp. ruštiny se jméno dostalo zřejmě z řecké mutace jména – Ioannés. Staroslovanskou podobou jmen je Jana a Jan. Jméno Ivana a také zkrácená podoba Iva se u nás stala populární ve 20. století. Dříve se jméno častěji užívalo v podobě Ivanka, která se k nám dostala po první světové válce z jižních států.

 
Jméno: Ivana
Nosí v ČR 4234 lidí
Jedná s o 129 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Ivanka
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den proti nášlapným minám
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama