reklama
Přesný čas: 07:52 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
20. 5. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Zbyšek

Křestní jméno:

Jolana

Charakteristika

Pozoruhodné jméno Jolana je o to zajímavější, o co více verzí výkladu má. Žena jménem Jolana může zářit jako pochodeň nebo být spravedlivou soudkyní, vždy bude také nositelkou nevšedního jména.

Odvozeniny a varianty

Jolana je ženským křestním jménem bez mužského protějšku. Pravděpodobně je příbuzné s řeckým jménem Helena. Domáckými podobami jména je Jola, Jolie, Jolka, Jolík zdrobněle se jméno užívá jako Jolanka, Jolinka, příp. Jolanečka. Jméno Jolana se vyskytuje i ve slovenštině nebo srbochorvatštině. Maďarština jméno zná jako Jolán.

Významné nositelky

Neznámější nositelkou jména je moderátorka Jolana Voldánová. Jméno nosí i herečka a zpěvačka Jolana Smyčková nebo spisovatelka Jolana Matějková. Jméno najdeme i v Polsku – nosí ho herečka Jolanta Lothe nebo lingvistka Jolanta Antas. Za zmínku stojí i americká gospelová zpěvačka Yolanda Adams. Jolana představuje také značku českých kytar.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jolana může mít buď řecký, nebo slovanský původ. Řecká verze výkladu jméno spojuje se jménem Helena. Významově by se pak překládalo z řečtiny jako „světlo“ či „pochodeň“. Jméno se mohlo vyvinout z ruské verze jména Helena – Jelena. Jméno však mohlo vzniknout i z maďarského slova „jóleán“. Pak by se překládalo jako „dobrá dívka“, také „spravedlivá/správná dívka“.

 
Jméno: Jolana
Nosí v ČR 5880 lidí
Jedná s o 106 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama