reklama
Přesný čas: 21:09 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
29. 5. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Maxmilián, Maxmilian, Maximilian

Křestní jméno:

Gabriel

Charakteristika

Gabriel je starodávným jménem s moderním výrazem. Jeho nadčasovost se pojí i se sílou a křesťanskými hodnotami, které jsou jménu vetknuty. Muž jménem Gabriel je dle významu svého jména hrdinou, navíc má dle hebrejské tradice svůj vzor v archandělovi.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Gabriel má svoji ženskou variantu ve jménu Gabriela. Domáckými podobami jména jsou Gábi, Gába, Gábek nebo Gabrielek. Jméno Gabriel se užívá i ve slovenštině, angličtině, němčině, také francouzštině, norštině, švédštině nebo polštině. Italové jméno znají jako Gabriello nebo Gabriele, stejně tak i Španělé. Ruská podoba jména je Gavriil, ukrajinská Havrylo, maďarská Gábor.

Významní nositelé

Vedle archanděla Gabriela patří k významným nositelům jména i spisovatelé Gabriel Fauré nebo Gabriel Chevallier z Francie, také kolumbijský novinář a spisovatel Gabriel García Márquez. Jméno náleží i významným vědcům, nosil ho například český matematik Gabriel Blažek, anglický matematik Gabriel Andrew Dirac, německý fyzik Gabriel Fahrenheit nebo francouzský fyzik Gabriel Lippmann. Mezi významné nositele jména patří i francouzský hudební skladatel Gabreil Fauré.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Gabriel pochází z hebrejštiny. Jeho vznik je odvozen od hebrejského „gavrí´él“, které se překládá jako „Bůh je mocný“ nebo „Bůh je má síla“. Pochází z hebrejských slov „gavrí“ s významem „silný muž“ a „él“ s významem „Bůh“. Jméno se pak přeneseně překládá i jako „hrdina boží“. Toto jméno je nedílně spojeno také s archandělem Gabrielem ze Starého zákona.

 
Jméno: Gabriel
Nosí v ČR 1427 lidí
Jedná s o 150 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den boje proti tuberkulóze
Den Horské služby v ČR
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama