reklama
Přesný čas: 04:04 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Justýna

Odvozeniny a varianty

Jméno Justýna existuje i ve variacích Justyna, také Justina či Justina. Jméno Justýna se vyskytuje v kalendářích častěji, ačkoli více nositelek má jméno Justina. Mužskou alternativou jsou pak jména Justyn, Justýn, Justin, Justinián aj. Staročeskou alternativou jména s obdobným významem je Pravoslav, resp. Pravoslava, také Pravdomil a Pravdomila. Domáckými podobami jména jsou Justýnka, Justička, Justa, také Týna aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, nejčastěji jako Justína, také v polštině jako Justyna, v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, španělštině, portugalštině nebo švédštině jako Justina, příp. Justine. Italskou verzí jména je Giustina. Maďarskou verzí jména je Jusztina.

Významné nositelky

Jméno nosila svatá Justina z Padovy nebo svatá Justina z Antiochie, také římská císařovna Justina. Současnými nositelkami jména jsou především sportovkyně – polská běžkařka Justyna Kowalczyk nebo belgická tenistka Justine Henin. Z českých zástupkyň jmenujme například modelku Justinu Hejnovou.

Charakteristika

Ženské křestní jméno Justýna je řeckého původu. Stejně jako jeho další varianty (Justyna, Justina či Justína) pochází z latinského slova „iustus“ či „justinus“ s významem „spravedlivý“, resp. „spravedlivá“. Stejného původu je například i slovo justice. Jméno bylo původně rodovým jménem římského rodu Justů. Lze ho tak překládat i jako „pocházející z rodu Justů“, „náležející k římskému rodu Justů“.

 
Jméno: Justýna
Nosí v ČR 582 lidí
Jedná s o 327 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Justina
Justin
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama