reklama
Přesný čas: 16:37 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 4. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Valerie, Valérie, Valeria

Křestní jméno:

Berta

Charakteristika

Není náhodou, že známá Bílá paní z hradu Pernštejn se jmenovala Perchta. „Bílá“ totiž byla již dle významu svého jména. Doslova „Bílou paní“ se může stát každá žena jménem Perchta nebo Berta, její jméno ji k tomu přímo předurčuje.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Berta má staročeskou variantu v podobě Perchta a další mutaci ve jménu Bertina. Domácky se Bertě může říkat právě Bertina, Bertinka, Bertička nebo Bertuška. Jméno Berta se vyskytuje i ve slovenštině, němčině, ruštině, italštině, španělštině nebo maďarštině. Spolu s variantou Bertha jméno Berta užívá i angličtina. Francouzština ho zná jako Berte nebo Berthe.

Významné nositelky

Vedle Bílé paní z Pernštejna nosila jméno například česko-rakouská baronka, pacifistka a spisovatelka Bertha Sophia Filicita Von Suttner, rozená hraběnka Kinsky. Slavnou nositelkou jména je i Berta Macháčková, dcera ještě slavnějších rodičů – herce Jiřího Macháčka a režisérky Kristiny Dufkové.

Původ a význam jména

Berta je ženským křestním jménem s německým původem. Bylo odvozeno ze staroněmeckého slova „berath“, které se překládá jako „zářící“, „skvostná“, „skvělá“. Staročeskou podobou tohoto jména je jméno Perchta se stejným významem.

 
Jméno: Berta
Nosí v ČR 1036 lidí
Jedná s o 237 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Bertina
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den neslyšících
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama