reklama
Přesný čas: 08:18 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Pavla

Křestní jméno:

Zuzana

Charakteristika

Zuzana je oblíbeným jménem pro ženu krásnou jako květina. Ať již bude žena jménem Zuzana přirovnávána k nádherné lilii, magickému lotosu nebo královské růži, vždy bude oplývat jemnou krásou, křehkostí a přitažlivou vůní.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zuzana nemá mužský protějšek, vyskytuje se však v mnoha různých variantách, například jako Zuzanna, Suzana, Zusana, Susana či Susanna. Domácky se jméno užívá jako Zuzka, Zuza, Zůza, Zuzi, Zuzík, Zuzanka, Zuzinka, Zuzina, Zuzička aj. Jméno Zuzana je oblíbené nejenom v Čechách, ale po celém světě. V zahraničních mutacích jména se často zaměňuje písmeno Z za S, například angličtina jméno užívá jako Susann, Susan, Sue, Su či Susannah, němčina jako Susan, Susanna či Susanne. Francouzskou podobou jména je Suzanne, španělskou Susana, italskou Susanna, stejně tak i švédskou nebo ruskou. Maďarština jméno užívá jako Zsuzsanna (čteno Žužana), polština jako Zuzanna či Zuzia. Jméno Zuzana znají také na Slovensku.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla česká zpěvačka a hudební skladatelka Zuzana Navarová. Mezi současnými nositelkami jména najdeme herečky Zuzanu Bydžovskou, Zuzanu Kajnarovou, Zuzanu Slavíkovou nebo Zuzanu Norisovou. Jméno náleží také ke spisovatelce Zuzaně Brancové nebo hudební skladatelce, textařce a zpěvačce Zuzaně Michnové. Nositelkou jména je i tanečnice Zuzana Krištofová, bývalá manželka populárního zpěváka Petra Koláře. Jméno nosí také americká herečka Susan Sarandon, kanadská herečka Susan Clark, americká zpěvačka a baskytaristka Suzi Quatro (vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio) nebo slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zuzana má hebrejský původ. Z hebrejského „šošanná(h)” se překládá jako „lilie” nebo „vodní lilie” − „lotos”, také „růže”. Z původního hebrejského základu vzniklo i označení pro další květinu − sasanku. Kořeny jména přitom sahají až do Persie.

 
Jméno: Zuzana
Nosí v ČR 58827 lidí
Jedná s o 25 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Susana
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama