reklama
Přesný čas: 07:22 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
27. 2. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Alexandr, Alexander, Alexis

Křestní jméno:

Naděžda

Charakteristika

Naděžda je zajímavým křestním jménem, je jménem pro ženu, která je plná víry a naděje. Naďa je pozitivním člověkem, který vždy věří v lepší zítřky.

Odvozeniny a varianty

Jméno Naděžda se užívá i ve variantě Nadežda. Českou podobou jména je Naděje. Jméno Naděžda nemá mužskou alternativu. Domácky se jméno užívá především jako Naďa, také Naděnka, Nadějka, Nadina, Naďka, Naďula, Naďulka, Naďule, Nadík apod. Jméno se jako Nadežda užívá i ve slovenštině, také srbochorvatštině nebo bulharštině. Ruština zná jméno právě jako Naděžda. Anglická a francouzská podoba jména je Nadine. Německou verzí je Nadeschda. Polština jméno zná jako Nadzieja.

Významné nositelky

Jméno Naděžda nosila manželka V. I. Lenina − Naděžda Konstantinovna Krupská. Dnes toto jméno nosí travesty umělkyně, která mj. imituje moderátorku Halinu Pawlovskou. Nechá si říkat právě Naděžda Krupská. Současnou nositelkou jména je i herečka Naďa Konvalinková, vlastním jménem Naděžda Konvalinková, nebo její kolegyně herečka Naděžda Gajerová, dále také herečka, moderátorka a zpěvačka Naďa Urbánková, narozená jako Naděžda Balabánová. Mezi dalšími nositelkami jména najdeme zpěvačku Naďu Válovou, operní pěvkyně Naděždu Kniplovou či Naděždu Šormovou, grafičku Naděždu Syneckou nebo prozaičku Naděždu Sochovou.

Původ a význam jména

Naděžda je ženským křestním jménem slovanského původu. Jméno vzniklo v ruštině jako doslovný překlad řeckého slova „elpis”. Významem slova „elpis”, také jména Naděžda je tedy jednoduše „naděje”, potažmo pak „plná naděje” nebo „dávající naději”.

 
Jméno: Naděžda
Nosí v ČR 20192 lidí
Jedná s o 67 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama