reklama
Přesný čas: 15:07 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
28. 5. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Vilém

Křestní jméno:

Zoe

Charakteristika

Jméno Zoe se u nás vyskytuje pouze zřídka, to ho dělá ještě vzácnějším. Zajímavé jméno je spojeno s životem a vším, co život přináší. Své nositelce jméno Zoe propůjčuje aktivitu, chuť a sílu do života.

Odvozeniny a varianty

Významově je jméno Zoe příbuzné se jmény Živa či Eva. Zatímco archaické Živa se u nás užívá jen omezeně, Eva patří k nejoblíbenějším ženským jménům v Česku. Ruskou podobou jména je Zoja, toto jméno se u nás vyskytuje také samostatně a užívá se i jako domácí podoba jména Zoe. Jméno Zoe najdeme v různých obměnách v mnoha dalších jazycích. Ve slovenštině ho znají jako Zoa, Zoana nebo Zoja, v angličtině jako Zoë, stejně tak v němčině. Maďarskou podobou jména je Zoé, stejně tak i francouzskou. Italština nebo španělština jméno užívá stejně jako čeština, tedy v podobě Zoe.

Významné nositelky

Jméno Zoe nosila byzantská císařovna přelomu 10. a 11. století. Dnes patří například k americkým herečkám Zoë Archer, Zoe Boyle, Zoe Wanamaker nebo Zoe Saldana, která je známá jako princezna Neytiri z velkofilmu Avatar. Nositelkou jména je i herečka, zpěvačka a modelka Zoë Kravitz, dcera hudebníka Lennyho Kravitze. Mezi české nositelky jména patřila přední česká paleoslovenistka Zoe Hauptová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zoe pochází z řečtiny. Základem jména je řecké slovo „zóé” s významem „život”. Jméno se tak překládá jako „život”, také „živá”, „živoucí”, „životadárná”.

 
Jméno: Zoe
Nosí v ČR 65 lidí
Jedná s o 857 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Šarlota
Zoja
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama