reklama
Přesný čas: 20:20 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Pavla

Křestní jméno:

Renata

Charakteristika

Doslova vznešené jméno Renata v sobě skrývá sílu a aktivitu. Své nositelce přináší nebývalé schopnosti. Žena jménem Renata se každý den může budit jako znovuzrozená, každé ráno ji přinese vitalitu pro zvládání životních strastí.

Odvozeniny a varianty

Jméno Renata je spojováno s mužským jménem René. Variací jména je i Renáta. Domácky se jméno užívá v podobách Reny, Renča, Renka, Renátka, Renetka, Reneta, Renička, Reniška, Renuška apod. Jméno se jako Renáta užívá i na Slovensku. Jméno Renata zná také angličtina, španělština, italština, ruština nebo polština. Francouzskou verzí jména je Renée. Jméno Renata, příp. v podobě Renate zná i němčina a další jazyky.

Významné nositelky

Jméno nosí například slavná modelka Renata Langmannová nebo herečky Renata Visnerová a Renáta Doleželová. Jméno patří i moderátorkám Renátě Czadernové nebo Renatě Dlouhé. Nositelkou jména je i právnička, bývalá státní zástupkyně Renata Vesecká.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Renata (také Renáta) pochází z latiny. Jeho vznik je spojován s latinskými slovy „re” (ve významu „znovu”) a „natus” s významem „narození”, „zrození”. Jméno se tak překládá jako „znovunarozená”, také „obrozená”. V křesťanství je tím míněno znovuzrození člověka po křtu. Jméno se volně vykládá i jako „vznešená” nebo „urozená” (z italského „renata” − „královna”).

 
Jméno: Renata
Nosí v ČR 31099 lidí
Jedná s o 48 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Renáta
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama