reklama
Přesný čas: 11:24 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Šarlota

Charakteristika

Šarlota je bezesporu atraktivním jménem, které nezapře svůj francouzský původ. Jméno má v sobě nezaměnitelný francouzský šarm, eleganci a ladnost. Tyto vlastnosti propůjčuje i své nositelce, navíc ji dává také svobodnou duši, moc a vznešenost pravé královny.

Odvozeniny a varianty

Jméno Šarlota se vyskytuje také v archaické podobě Charlota. Významově a původem je příbuzné se jmény Karla, Karolína či Karel. Domáckými mutacemi jména jsou Šarlot, Šarlotka, Šarla, Šarlina, Šarlinka, také Lotka, Loty aj. Jméno Šarlota znají i na Slovensku. Jméno se vyskytuje také v angličtině, němčině či francouzštině − jako Charlotte. Dánština jméno užívá nejenom jako Charlotte, ale také jako Carlotta. Také italština jméno zná jako Carlotta, španělština a portugalština jako Carlota. Polskou verzí jména je Charlota a Szarlota, maďarskou Sarolta.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla ruská carevna Alexandra Fjodorovna, vlastním jménem Šarlota Pruská, nebo francouzská královna Šarlota Savojská. Jméno nosila i anglická spisovatelka Charlotte Brontë nebo manželka prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Charlotta Garrigue-Mararyková. Současnými nositelkami jména jsou mj. francouzská herečka a zpěvačka Charlotte Gainsbourg, švýcarská herečka Charlotte Schwab nebo česká herečka Charlotte Doubravová. Jméno patří i k jedné z dcer legendárního slavíka Karla Gotta a jeho manželky Ivany, jmenuje se Charlotta Ella.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Šarlota pochází z francouzštiny. Jedná se o odvozeninu francouzské podoby jména Karla (Charlotte), které má germánský původ. Význam jména Šarlota a Karla je shodný, jména se překládají jako „svobodná žena”, také „vzácná paní” nebo „královna” a „vládkyně”.

 
Jméno: Šarlota
Nosí v ČR 715 lidí
Jedná s o 252 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Zoe
Zoja
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama