reklama
Přesný čas: 14:23 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Zdeněk

Charakteristika

Zdeněk je oblíbeným českým jménem. V současnosti se s ním setkáváme často, jméno se však hojně užívalo i v minulosti. Bylo jménem středověkých šlechticů a rytířů. I dnes může být nositel jména Zdeněk šlechetným rytířem, získat srdce své vyvolené a stát se slavným.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zdeněk má i ženské podoby − Zdeňka, Zdenka, Zdena. Jméno se vyskytuje také ve variacích Zdenek, Zděnek nebo Zdenko. Domácky se jméno užívá jako Zdena, Zdenda, Zdenko, Zdeník, Zdeníček, Zdeněček, Zdenoušek, Zdenouš, Zdenál aj. Jméno najdeme také ve slovenštině − jako Zdenko, tato podoba jména se užívá i v němčině. Maďarskou verzí jména je Zdenkó.

Významní nositelé

K významným nositelům jména patřil například spisovatel Zdeněk Jirotka, autor románu Saturnin, také hudební skladatel Zdeněk Fibich nebo malíř Zdeněk Burian. Jméno nosil také textař Zdeněk Borovec nebo herec Zdeněk Dítě. V současnosti jméno nosí herec a scénárista Zdeněk Svěrák, režisér Zdeněk Troška, herec a moderátor Zdeněk Podhůrský, herec Zdeněk Štěpánek nebo bavič Zdeněk Izer.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Zdeněk (také Zdenek, Zděnek) je slovanského původu. Vyvinulo se jako osamostatněná domácí podoba jmen Sděslav, později Zděslav a Zdislav. Vykládá se tedy jako „zde slavný”, resp. „udělat slavným”, „udělat se slavným”, také „oslavující své dílo/svoji práci”. Základem jména může být totiž i sloveso „dělat”. Dle dřívějšího výkladu je jméno Zdeněk považováno za českou podobu latinského jména Sidonius. Jméno by se pak vykládalo jako „původem ze Sidonu”, „sidonský”. Sidonie bylo přitom antickým městem, které dnes pod názvem Saida najdeme na území Libanonu.

 
Jméno: Zdeněk
Nosí v ČR 3124 lidí
Jedná s o 115 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Zdenek
Zdenko
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama