reklama
Přesný čas: 09:42 / týden v roce: 15
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vincenc, Vincent

Křestní jméno:

Vít

Charakteristika

Jméno Vít propůjčuje svému nositeli veselou povahu, optimismus a smysl pro humor. Tyto vlastnosti může Vítek nebo Vít rozsévat po širokém okolí a dokonce i v lese. Také s rozsáhlým prostorem, lesem a divokou přírodou je totiž jméno Vít dle některých výkladů spojeno.

Odvozeniny a varianty

Jméno Vít se vyskytuje také ve variaci Vítek. Domácími podobami jména jsou Víťa, Víťan, Viťánek, Vitouš, Vitoušek, Víteček nebo zmiňované Vítek. Jméno Vít existuje v mnoha světových jazycích, ve kterých však nabývá rozličných forem. Slovenština jméno užívá ve stejném znění jako čeština, anglickou podobou jména je však Guy, příp. Vitus. Francouzština vedle verze Guy užívá i podobu Gui či Vital, italština, španělština nebo portugalština jméno zná jako Vito či Guido. V němčině jméno zní jako Vitus nebo Veit. Polskou verzí jména je Wit, maďarskou Vitus, srbochorvatskou Vid (Vida), ruskými podobami jména jsou Vit, Vital nebo Vitalij.

Významní nositelé

Jméno patřilo k italskému světci Svatému Vítovi. Nosil ho také český hudební skladatel Vít Nejedlý nebo architekt a výtvarník Vít Obrtel. Mezi současnými nositeli jména najdeme spisovatele Víta Kremličku, básníka Víta Slívu, hudebníka Víta Sázavského, režiséra Víta Klusáka nebo herce Víta Olmera. Jméno nosí také scénárista a producent Vít Pokorný. Nositelem jména je i Vítek Starý, zpěvák a kytarista populární hudební skupiny Mandrage. Jméno jako příjmení užívá zpěvák Pavel Vítek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vít (také zdrobnělina Vítek) má latinský původ. Význam jména je spojován s latinským slovem „vitus”, stejně jako toto slovo se i jméno Vít překládá jako „živý”, „živoucí”, „veselý”, „radostný”. Další výkladová teorie jménu přisuzuje původ německý. Jméno by pak bylo odvozeno z německého slova „weit” („široký”, „rozlehlý”, „rozsáhlý”) nebo staroněmeckého „vitu” („les”, „lesní”).

 
Jméno: Vít
Nosí v ČR 14794 lidí
Jedná s o 57 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Vítek
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den odpůrců vojenské služby
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama