reklama
Přesný čas: 00:44 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 4. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Valerie, Valérie, Valeria

Křestní jméno:

Richard

Charakteristika

Richard je silným, charismatickým jménem. Tato charakteristika se pojí i se samotným významem jména. Jméno Richard dělá ze svého nositele silnou osobnost, která má předpoklady k tomu stát se mocným vládcem, minimálně vládcem svého života.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Richard má i ženský protějšek ve jménu Richarda. Domácky se jméno užívá jako Ríša, Rišek, Rišan, Riška, Riky, Richardek, Richardeček, Rišánek apod. Jméno Richard se vyskytuje i ve slovenštině, najdeme ho také v němčině, dánštině, holandštině nebo francouzštině. Richard je také anglickým jménem, zde se užívá také jako Dick nebo Rick. Italská podoba jména je Riccardo, španělská či portugalská Ricardo. Ruština jméno zná jako Ričard, maďarština jako Richárd, polština jako Ryszard.

Významní nositelé

Jméno Richard náleží slavným anglickým králům, mezi jinými ho nosil Richard I. Lví srdce. Jméno nosil i slavný britský herec Richard Burton, který byl jedním z manželů legendární herečky Elizabeth Taylor. Mezi současnými nositeli jména najdeme českého herce a baviče Richarda Genzera, herce a frontmana kapely Kryštof Richarda Krajča nebo slovenského zpěváka Richarda Müllera.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Richard má keltský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Ríchard, kde slovo „rík/rîh” znamená „vladař” a „hart” znamená „silný”. Jméno se tak překládá jako „mocný vladař”, „silný vládce”, „přísný král”.

 
Jméno: Richard
Nosí v ČR 18064 lidí
Jedná s o 49 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den spodního prádla
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama