reklama
Přesný čas: 02:08 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 4. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Rostislava

Křestní jméno:

René

Charakteristika

René je neobyčejným jménem, budí rozporuplné pocity, ale jeho význam je jednoznačný. Nositel, příp. nositelka jména René je aktivní a charismatickou osobností, plnou energie a síly do každodenního života.

Odvozeniny a varianty

Jméno René je jménem pro muže i ženu, jako jeho ženský protějšek se uvádí jméno Renée. Jméno se vyskytuje také v mutaci Rene. Významově je příbuzné se jmény Renata a Renáta. Domácky se jméno užívá jako Renda, Renča, Reny, Renek, Reneček apod. Jméno se užívá i v angličtině, němčině nebo francouzštině, převážně jako Renée.

Významní nositelé/významné nositelky

Jméno náleželo ke švýcarskému malíři postimpresionismu, byl jím René Auberjonois. Jméno nosil také francouzský filozof a matematik René Descartes, francouzský myslitel René Guénon nebo francouzský spisovatel a scénárista René Goscinny, který se proslavil kreslenou postavičkou Asterixe. K současným českým nositelům jména patří například René Decastelo, spisovatel a novinář, manžel herečky Evy Decastelo, také podnikatel René Mayer, partner zpěvačky Terezy Kerndlové. Jméno nosí i česká herečka René Slováčková nebo její americká kolegyně Renée Zellweger.

Původ a význam jména

Křestní jméno René má latinský původ. Zpravidla se užívá jako mužské jméno, může však být i jménem ženským (v češtině je jeho typicky ženskou variantou jméno Renée). Jméno René vychází z latinského slova „renatus” s významem „znovuzrozený”. V křesťanství je znovuzrozením člověka myšleno duchovní zrození po křtu.

 
Jméno: René
Nosí v ČR 9076 lidí
Jedná s o 70 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Renée
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den nekupování ničeho
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama