reklama
Přesný čas: 09:32 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Jonáš

Charakteristika

Jméno Jonáš je otevřené stejně jako jeho nositel. Prastaré jméno má i v současnosti co říci, má příjemný tón a význam související s volností a svobodomyslností.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Jonáš nemá ženskou variantu. Alternativou je i zkrácená verze Jonas. Domáckými podobami jména jsou Jonda, Jóňa, Jonča, Jón, Joník, Jonouš nebo Jonášek. Jméno Jonáš užívá i slovenština. Cizojazyčnými variantami jména jsou Jonas (němčina, angličtina, francouzština, portugalština, dánština, norština, švédština aj.), Jonah (angličtina), Jonás (španělština), Ionas (řečtina), Giona (italština), také Jonasz (polština), Jónás (maďarština) nebo Iona (ruština).

Významní nositelé

Jméno Jonáš nosil český básník a prozaik Jonáš Záhorský, také švédský spisovatel Carl Jonas Love Almquist, norský prozaik Jonas Lie nebo islandský básník Jónas Hallgrímsson. K současným nositelům jména patří Jonáš Ledecký, syn populárního zpěváka Janka Ledeckého, také syn režiséra Jana Hřebejka nebo syn operní zpěvačky Magdaleny Kožené.

Původ a význam jména

Jonáš je starým hebrejským jménem, které nosil již biblický prorok Jonáš. Jméno vzniklo z hebrejského slova „jona“ s významem „holub“. V doslovném překladu je tak muž jménem Jonáš holubem. Jméno Jonáš se přeneseně překládá i „volný jako pták“. Jméno navazuje na hebrejské jméno Jónáh, rozšířilo se prostřednictvím řečtiny.

 
Jméno: Jonáš
Nosí v ČR 1659 lidí
Jedná s o 139 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den cestovního ruchu (Světový den turistiky)
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama