reklama
Přesný čas: 04:22 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Drahomíra

Křestní jméno:

Pankrác

Charakteristika

Přestože má jméno Pankrác honosný význam spojený se sportovním kláním, silou nebo velkou mocí, nejčastěji bývá skloňováno zahrádkáři a zemědělci. Pankrác má totiž jako jeden z tzv. ledových mužů moc ovlivnit celou úrodu, dle lidové pranostiky přicházejí na svátek Svatého Pankráce poslední zimní mrazíky.

Odvozeniny a varianty

Jméno Pankrác nemá ženský protějšek ani mnoho domáckých variant, protože se užívá jen velmi zřídka. Zdrobnělinou jména je Pankrácek, další domáckou mutací může být třeba Pan, Panek nebo Kráca. Jméno se vyskytuje i v dalších jazycích, například ve slovenštině. Němčina jméno zná jako Pankratius, Pancratius nebo Pankraz. Francouzskou verzí jména je Pancrace, italskou Pancrazio, španělskou nebo portugalskou Pancracio. Maďarové jméno užívají jako Pongrác, Rusové jako Pankrat nebo Pankratij.

Významní nositelé

Nejznámějším nositelem jména byl křesťanský mučedník přelomu 3. a 4. století Svatý Pankrác. Ten dal jméno také kostelu v Praze, dle kostela sv. Pankráce dostala označení pražská čtvrť Pankrác. Dle názvu čtvrti se pak jako Pankrác označuje také pražská věznice nebo stanice metra. Jako St. Pancras je nazývána také čtvrť v Londýně, i její název je odvozen od kostela zasvěceného Svatému Pankráci.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Pankrác se vyskytuje jen ojediněle. Jeho původ je řecký. Jméno bývá spojováno s řeckým jménem Pankrátios s významem „víceboj” nebo „velký závod”. Další teorie výkladu jméno překládá prostřednictvím řeckého slova „pankratés” s významem „všemocný”.

 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den Matek
Mezinárodní den ošetřovatelek
Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama