reklama
Přesný čas: 00:44 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zbyněk

Křestní jméno:

Olívie

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem ženského jména Olívie je Oliver, příp. Olivius. Variantami jména jsou i Olivia nebo zkráceně Oliva. Domácky se jméno užívá jako Oli, Oliv, Olivka, Olivuška, Olivěnka, také Livie aj. Jméno jako Olívia zná i slovenština nebo maďarština. Anglickou verzí jména je Olivia či Olive, stejné podoby jména užívá i francouzština. Jako Olivia nebo Oliv jméno znají další světové jazyky − vedle němčiny, také švédština, norština, holandština, italština nebo španělština.

Významné nositelky

Jméno Olivia patří ke slavným herečkám. Nosí ho Olivia Newton-John, australská zpěvačka a herečka. Nositelkami jména jsou i její herecké kolegyně − Olivia Wilde, Olivia Olson nebo Olivia Palermo (USA), také Olivia Hussey, rodným jménem Olivia Osuna (Argentina) či Olivia Williams (Británie). Jméno náleží i k dceři zpěvačky Barbory Vaculíkové (vnučce zpěvačky Petry Černocké), ta se jmenuje Olivia Coco Rataj. Jméno užívá i česká herečka a zpěvačka Olivie Žižková, vlastním jménem Olga Herzánová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Olívie (také Olivia nebo zkráceně Oliva) má zřejmě latinský původ. Jméno se odvozuje od latinského slova „oliva”, které je označením plodu olivovníku. Jméno se tak překládá jako „pěstitel, resp. pěstitelka oliv”. Přenesený význam jména je „mírumilovná”, „plodná” nebo „božská”. Olivy jsou totiž považovány za boží plody a olivová větvička se užívá jako symbol míru, plodnosti a hojnosti. Se jménem Olívie a jeho mužským protějškem Oliver se však pojí i další teorie výkladu, ta jménu přisuzuje původ severský. Dle této teorie by jméno pocházelo z islandského slova „olfeir” s významem „pozůstatek předků”, příp. německého „alvar” s významem „vládce/vládkyně duchů (elfů)”.

 
Jméno: Olívie
Nosí v ČR 105 lidí
Jedná s o 556 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Olivia
Oliver
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den nenásilí
Světový den hospodářských zvířat
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama