reklama
Přesný čas: 08:47 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Oliver

Charakteristika

Oliver je bezesporu pozoruhodným jménem, které má zajímavé znění i výklad. Nositel jména by měl být mírumilovným mužem, může být i skvělým pěstitelem či zahradníkem a dokonce i drsným severským vládcem. Možnosti, které mu dává význam jeho jména, jsou téměř neomezené.

Odvozeniny a varianty

Mužské jméno Oliver má i ženskou variantu ve jménu Olívie či Olivia. Jméno se vyskytuje i v podobě Olivius. Domáckými podobami jména jsou Ol, Oli, Olík, Ola, Oliv, Olin, Oliverek apod. Jméno Oliver se vyskytuje také ve slovenštině, angličtině, němčině, dánštině nebo srbochorvatštině. Francouzskou podobou jména je Olivier, italskou Oliviero, španělskou Oliverio. Maďarština jméno zná jako Olivér.

Významní nositelé

Nositelem jména Oliver byl vůdce anglické revoluce 17. století Oliver Cromwell. Jméno nosil i anglický spisovatel Oliver Goldsmith nebo americký spisovatel James Oliver Curwood. Mezi současnými nositeli jména najdeme amerického režiséra Olivera Stona, německého fotbalového brankáře Olivera Kahna nebo zpěváka australského původu Oli Sykese, frontmana kapely Bring me The Horizon (jeho vlastní jméno je Oliver Scott Sykes). U nás jméno Oliver nosí mj. první syn modelky a DJ Michaely Salačové. Jméno Oliver náleží také k jedné významné fiktivní postavě. Je jím Oliver Twist, hlavní hrdina stejnojmenného románu anglického spisovatele Charlese Dickense.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Oliver má dva možné výklady. První výkladová teorie jméno spojuje s latinským slovem „oliva” (význam „oliva”, „olivovník”). Jméno se pak překládá jako „pěstitel oliv”, přeneseně i jako „mírumilovný” nebo „plodný”. Olivová větvička je totiž pokládána za symbol míru, plodnosti a blahobytu (ve válce se s olivovou větvičkou žádalo o smír). Druhý výklad jménu přisuzuje severský původ. Jméno by pak pocházelo z islandského slova „olfeir” s významem „následovník”, „pozůstatek předků”. Jméno bývá spojováno i se skandinávským slovem „alvar” (německým „albericht”), které se vykládá jako „vládce duchů (elfů)”.

 
Jméno: Oliver
Nosí v ČR 910 lidí
Jedná s o 183 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Olívie
Olivia
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den nenásilí
Světový den hospodářských zvířat
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama