reklama
Přesný čas: 22:01 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Nora

Charakteristika

Ženské křestní jméno Nora je krátké, ale má v sobě silné charisma a styl. Dle svého významu v sobě nese také světlo, božskou čistotu a své nositelce dává do vínku i čestnou mysl.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Nora nemá mužský protějšek. Z hlediska původu a významu je zřejmě příbuzné se jménem Eleonora, příp. Lenora. Domácky se jméno užívá jako Norka, Norča, Norina, Norena, Noruš, Noruška, Norinka, Noruna, Norunka, Norenka aj. Jméno Nora znají vedle češtiny i další jazyky. Jde o slovenštinu, také němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu, holandštinu, dánštinu, švédštinu nebo norštinu. Angličtina jméno užívá jako Nora nebo Norah, irská verze jména je Nóra, stejně tak i maďarská.

Významné nositelky

Jméno Nora nosí například česká zpěvačka Nora Grundová, také reportérka Nora Fridrichová nebo redaktorka Nora Janečková. Jméno náleží i ke slovenské tanečnici Noře Gallovičové. Nositelkou jména je také americká písničkářka, zpěvačka a pianistka Nora Jones nebo americká zpěvačka Nora Bayes. Nositelkou jména je i francouzská herečka Nora Arnezeder, která se má stát v novém filmovém zpracování markýzou Angelikou. Nora je i hlavní postavou stejnojmenného dramatu norského spisovatele Henrika Ibsena, uváděného také pod titulem Domov loutek. Nora patří k jednomu z nejúspěšnějších a nejhranějších divadelních představení vůbec.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nora vzniklo jako domácká zkrácenina jména Eleonora, zřejmě v severských zemích. Jména pocházejí z arabského jména Ellinor, které se vykládá jako „Bůh je mé světlo”. Další teorie výkladu jméno Nora spojuje s latinským slovem „honor” ve významu „čest”. Tento výklad je však méně pravděpodobný.

 
Jméno: Nora
Nosí v ČR 381 lidí
Jedná s o 328 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama