reklama
Přesný čas: 05:27 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
1. 3. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Bedřich

Křestní jméno:

Medard

Charakteristika

Jméno Medard se u nás užívá jen zřídka, možná je na češtinu příliš tvrdé. Muž jménem Medard může být dle významu svého jména udatným silákem, častěji však bývá spojován s počasím a deštěm.

Odvozeniny a varianty

Jméno Medard nemá ženský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Medardek, Meda nebo Medek. Jméno Medard se užívá i ve slovenštině, němčině nebo polštině. Francouzská podoba jména je Médard, španělská a italská Medardo. Maďarskou mutací je Madárd.

Významní nositelé

Asi nejznámějším nositelem jména je Svatý Medard, francouzský biskup žijící v 6. století. Je patronem sedláků, pastýřů, vinařů a sládků. Dnes je však také pomocníkem meteorologů. Dalším nositelem jména byl také italský sochař, představitel impresionismu Medardo Rosso. Jméno nosil i německý psychiatr Medard Boss.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Medard má germánský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Mahtahard, resp. německých slov „macht” s významem „moc”, „síla” a „hardus” s významem „tvrdý”. Jméno se tak překládá jako „mocný, „silný”, „udatný”, také „tvrdý” nebo „přísný”.

 
Jméno: Medard
Nosí v ČR 17 lidí
Jedná s o 1430 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den oceánů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama