reklama
Přesný čas: 08:44 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Mariana

Charakteristika

Mariana je skvostným jménem pro ušlechtilou ženu. Ženu jménem Mariana ctí vznešený původ, význam jména související s Bohem, příjemným vystupování a krásou kapky mořské vody.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Mariana má i mužský protějšek ve jménu Marián či Marian. Významově příbuzné je zřejmě se jmény Marie a Anna. Domácky se jméno užívá jako Mari, Marka, Marina, Marjána, Marjánka, Márinka, Marianka, také Ria, Rianka, Mája, Majda apod. Jméno se jako Marianna vyskytuje také na Slovensku, v Polsku, Rusku, Maďarsku nebo v Itálii. Anglická podoba jména je také Marianna, příp. Marianne, stejně tak i německá. Francouzská verze je Marianne, také portugalská. Španělé jméno znají jako Mariana.

Významné nositelky

Jméno Marianne náleží k alegorické postavě, která ztělesňuje Francouzskou republiku. Marianne symbolizuje základní hodnoty republikánské Francie − Volnost, rovnost, bratrství. Nositelkou jména byla například švédská spisovatelka Marianne Fredriksson. Dnes jméno nosí anglická zpěvačka Marianne Faithfull nebo slovenská moderátorka Marianna Ďurianová, první manželka oblíbeného českého moderátora Libora Boučka. Jméno Mariana dala své dceři herečka Dana Batulková. Mladá Mariana Batulková je také herečkou, stejně jako její matka nebo otec − Jakub Prachař. Nositelkou jména je i Mariana Wesley, zpěvačka kapely Prague Conspiracy, původem z Afriky.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Mariana může být ženskou alternativou jména Marián. Mělo by pak zřejmě latinský původ a překládalo by se jako „patřící k rodu Máriů”. Jméno by pocházelo z římského slova Marianus, resp. Marius, což bylo rodové jméno patricijského římského rodu. Další výkladová teorie spojuje jméno Mariana se jménem Marie. Mariana mohla vzniknout sloučením jmen Marie a Anna. Stejně jako Marie by se pak jméno překládalo jako „milovaná Bohem”, „krásná”, „hořká” nebo „kapka moře”. Dle jména Anna by se pak výklad ještě spojoval s významem „milá” či „líbezná”.

 
Jméno: Mariana
Nosí v ČR 154 lidí
Jedná s o 618 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den gramotnosti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama