reklama
Přesný čas: 19:28 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

František

Charakteristika

František je příjemným českým jménem, které se hodí pro každého muže. Každý muž jménem František může čerpat inspiraci u svatého Františka z Assisi, ostatně tak to dělali i první Františkové, resp. muži jménem Francesco.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno František má i svoji ženskou podobu ve jménu Františka. Domácími podobami jména jsou Franta, Frantík, Fráňa, Franěk, Franek, Frank, Francek, Fery, Ferenc, také Fanda, Fanouš, Fanoušek, Tišík, Tišek aj. Jméno František užívá i slovenština. Anglická verze jména je Frank, Francis nebo Franklin, německá Franz, Frank nebo Franziskus, francouzská mutace je pak Francois, italská Francescko, španělská Francisco, maďarská Ferenc. Polština zná jméno jako Franciszek.

Významní nositelé

Vedle svatého Františka z Assisi, zakladatele řádu františkánů, náleží jméno i k dalším světcům, šlo mj. o Františka Caracciola, Františka z Pauly nebo Františka Xaverského. Dle svatého Františka se také dodnes označuje vonný kužel, který se zapaluje o Vánocích, aby jim dodal tu pravou atmosféru a vůni. Mezi českými nositeli jména najdeme například spisovatele Františka Ladislava Čelakovského, Františka Nepila, Františka Hrubína, Františka Xavera Šaldu nebo Franze Kafku. Významným nositelem jména byl také český básník František Gellner, technik František Křížík nebo český malíř František Kupka. Jméno patří i k českým hercům, jde například o Františka Futuristy, Františka Smolíka, Františka Němce, Františka Kováříka nebo Františka Filipovského. Jméno nosí i hudebníci František Ringo Čech, František Černý ze skupiny Čechomor nebo písničkář František Nedvěd. Významným nositelem jména byl i německý hudební skladatel Franz Schubert. V českém showbusinessu najdeme jméno František u syna Ondřeje Soukupa – Františka Soukupa, který působí ve skupině Nightwork. Jméno nosí i jeden ze synů Tatiany Vilhelmové a Pavla Čecháka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno František má dvě verze výkladu. Dle první teorie pochází z italštiny, dle druhé, méně pravděpodobné, je původem z němčiny. Obecně používaný výklad jména František nás zavádí do Itálie. Prvotní italská podoba jména „Francesco“ vznikla jako přezdívka Jana Bernandoneho, později svatého Františka z Assisi. Jeho otec ho v mládí přezdíval jako Francesko, v překladu „malý Francouz“, protože si chlapec přes svoji francouzskou matku rychle osvojil francouzštinu. František z Assisi se posléze stal světcem a jeho přezdívku „Francesco“ začali užívat ti, kteří ho obdivovali. Tohoto světce si jako vzor brali muži i ženy, jméno postupně zobecnělo. Druhá verze výkladu spojuje jméno František z německým jménem Frank nebo Franko, které se překládají jako „svobodný muž“.

 
Jméno: František
Nosí v ČR 153917 lidí
Jedná s o 10 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den zvířat
Světový den lidských sídel
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama