reklama
Přesný čas: 12:32 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 6. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jan

Křestní jméno:

Eliška

Charakteristika

Příjemné české jméno Eliška je spojeno s náboženským výkladem, ženám jménem Eliška tak dává do vínku nadčasové hodnoty a řád. Přesto však jméno svým zněním dává svým nositelkám prostor i pro hravost a fantazii.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Eliška nemá mužskou alternativu. Variantou jména je i Elsa, významově příbuzné je mu české jméno Alžběta nebo anglické Elisabeth. Domáckými podobami jména jsou Eli, Elis, Elza, Líza aj. Jméno Eliška se užívá i na Slovensku. Anglická verze je zmiňovaná Elizabeth nebo Alice. V němčině je jméno známé jako Elise, ve francouzštině jako Élise, v italštině jako Elisa.

Významné nositelky

V české historii jméno nosily české královny – Eliška Rejčka nebo Eliška Přemyslovna, manželka Jana Lucemburského, matka Karla IV. Také žena Karla IV. nosila toto jméno, šlo o Elišku Pomořanskou. Najdeme ho i v literatuře, jméno užívala spisovatelka Eliška Krásnohorská. Dnes ho nosí oblíbené české herečky Eliška Balzerová nebo Eliška Zbranková, také modelka Eliška Bučková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako „Bůh je má přísada“ či „přísahám na svého Boha“. Stejný původ má i české jméno Alžběta (anglicky Elisabeth). Dle některých vědců jméno Eliška vzniklo právě jako domácká varianta anglického jména Elisabeth.

 
Jméno: Eliška
Nosí v ČR 46079 lidí
Jedná s o 34 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Elsa
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den učitelů
Mezinárodní den úsměvu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama