reklama
Přesný čas: 23:47 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Květa, Kveta

Křestní jméno:

Lýdie

Charakteristika

Lýdie je líbivým jménem zajímavého znění. Hodí se pro každou ženu, která umí být svá a umí si vychutnat všechny barvy světa. Lýdie je v křesťanské tradici totiž také patronkou barvířů.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Lýdie má mnoho matričních podob, jde také o jména Lydie, Lydia, Lidia. Domáckými variantami jména jsou Lída, Lyda, Lydka, Lyduna, Lydunka, Lyduška (také s měkkým I), dále Dia nebo Duška. Jméno se jako Lýdia užívá i na Slovensku, v angličtině němčině nebo latině je známé jako Lydia. Francouzská podoba jména je Lydie. Španělská verze jména je Lidia. S verzí Lidia se setkáme i v Polsku. Bulhaři a Rusové jméno znají jako Lidija, Maďaři jako Lídia.

Významné nositelky Jméno nosí například česká spisovatelka Lýdie Junková nebo herečka Lýdie Havlátová. Nositelkou jména je i ruská vzpěračka Lidia Valentin, americká zpěvačka, herečka a spisovatelka Lydia Lunch, rozená Lydia Koch. Jméno nosila i argentinská herečka Lydia Lamaison.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Lýdie pochází z řečtiny. U nás se vyskytuje i ve variantách Lydie, Lydia či Lidia. Jméno je spojeno s částí západního pobřeží Malé Asie, která se označuje právě Lýdie. Překládáme ho jako „žena pocházející z Lýdie“, „žena původem z Lýdie“.

 
Další svátky v tento den:
Lydia
Lydie
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama