reklama
Přesný čas: 23:27 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Radka

Charakteristika

Jméno Radka je žensky jemné, současně však v sobě nese prvky tvrdosti. Jméno v sobě skrývá jednoduchou krásu, přirozenou radost ze života a schopnost radovat se z maličkostí.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Radka je Radek. Významově příbuznými jmény jsou také Radmila, Radoslava, Radomíra, Radimíra aj. Latinskou podobou jména je Hilaria nebo Gaudencia. Domáckými variacemi jména jsou Ráďa, Rady, Raduš, Raduška, Raduna, Radunka, Raděnka, Radečka apod. Jméno Radka se užívá i ve slovenštině, němčině nebo bulharštině. Ruskou podobou jména je Rada, stejně tak i srbochorvatskou (společně s mutací Radika).

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme například českou modelku a moderátorku Radku Kocurovou, která je partnerkou fotbalisty Tomáše Rosického. Jméno nosí i herečky Radka Fidlerová nebo Radka Pavlovičová, také zpěvačka Radka Fišarová. Jméno patří i ke zpěvačce a skladatelce Radce Vrankové, která si umělecky říká Radůza.

Původ a význam jména

Radka je novějším slovanským jménem. Toto ženské křestní jméno vzniklo osamostatněním domáckých variant jmen začínajících na Rad- (Radoslava, Radomíra, Radimíra aj.). Jméno bývá spojováno i s archaickým slovanským jménem Radmila, pravděpodobně jde o odvozeninu právě tohoto jména. Novodobý význam všech jmen začínajících na Rad- je odvozován od slova „radovat se”. Také jméno Radka se tak překládá jako „radostná” či „radující se”.

 
Jméno: Radka
Nosí v ČR 26299 lidí
Jedná s o 53 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama