reklama
Přesný čas: 16:34 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Laura

Charakteristika

Jméno Laura má v sobě zvláštní kouzlo, šarm a charisma, které propůjčuje i svojí nositelce. Ne nadarmo je Laura jménem pro vítězky zdobené vavříny.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Laura je příbuzné s latinskými jmény Laurentia a Laurentio, česky Vavřinec. Domácky se jméno užívá jako Lara, Laurinka, Lauruš, Lauruška, Lauřička aj. Jméno Laura se vyskytuje v mnoha světových jazycích, zná ho slovenština, také angličtina, němčina, portugalština, španělština, italština, švédština, dánština, polština nebo maďarština. Francouzština jméno užívá jako Laure. Ruské podoby jména jsou Laura a Lavra.

Významné nositelky

Jméno Laura nosila populární americká herečka a zpěvačka Laura Branigan, která se proslavila písní Gloria. Jméno nosila i česká herečka Laura Třešňáková. K současným nositelkám jména patří italská zpěvačka Laura Pausiny, u nás pak slavná psycholožka Laura Janáčková. Jméno Laura nosí i dcera Dary Rolins a Matěje Homoly. Jméno je spojeno i s českou rockovou kapelou, která si říká Laura a její tygři, v počátcích zde jako zpěvačka působila i Ilona Czáková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Laura bývá spojováno s latinským jménem Laurencie. Z latiny se pak vykládá jako „vavřín“, přeneseně také jako „vítěz“ či „vítězka“. Slovo „laurus“ totiž v latině znamená „vavřín“ a právě vavřínem se ve starém Římě zdobili vítězové. Jméno také bývá spojováno s obyvateli římského města Laurentium.

 
Jméno: Laura
Nosí v ČR 2382 lidí
Jedná s o 168 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den dětí
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama