reklama
Přesný čas: 13:28 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Kašpar

Charakteristika

Kašpar je bezesporu zajímavým křestním jménem. U nás může mít mírně negativní podtón, jeho význam je však více než zářivý. Muž jménem Kašpar má totiž dle významu svého jména tu čest nosit či hlídat poklad.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Kašpar nemá ženský protějšek ani mnoho domácích variant. Jméno lze užívat jako Kašper, zdrobněle pak jako Kašpárek (výraz připomínající radostnou loutkovou figurku). Zatímco u nás se jméno vyskytuje ojediněle, setkáváme se s ním v mnoha jazycích po celém světě. Angličtina jméno užívá jako Casper, němčina jako Kaspar, francouzština jako Gaspard. Španělština a portugalština jméno zná jako Gaspar, italština jako Gaspare. Dánská mutace jména je Jesper nebo Kasper, finská Kasperi, lotyšská Kaspars. Polská verze jména je Kacper, maďarská Gáspár.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například rytíře Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který byl spolu s dalšími českými pány popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Jméno nosil i šumperský barvíř látek Kašpar Sattler, který byl se svoji rodinou upálen za čarodějnictví. Nositelem jména byl i klenotník a zlatník pražského rokoka Kašpar Gschwandtner, český malíř 19. století Jan Kašpar Hirschely nebo Kašpar Šternberk, přírodovědec 19. století. Jméno nosil i německý malíř Caspar David Friedrich. Dnes je nositelem jména například britský spisovatel Jasper Fforde, americký malíř a grafik Caspar David Friedrich nebo tanečník Casper Smart, který je známý především díky své přítelkyni – populární zpěvačce a herečce latinsko-amerického původu Jennifer Lopez.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Kašpar má perský původ. Vyvinulo se z perského slova znějícího jako „kaš“ ve významu „poklad“ a koncovky „–par“ příbuzné se slovesem „fero“ („nosit“). Jméno Kašpar tak lze přeložit jako „ten, kdo nese poklad“, „nositel pokladu“, „strážce pokladu“. Jméno Kašpar se u nás vyskytuje zřídka, jeho nositelem však byl i jeden z legendárních Tří králů.

 
Jméno: Kašpar
Nosí v ČR 23 lidí
Jedná s o 1202 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Melichar
Baltazar
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Tři Králové
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama