reklama
Přesný čas: 22:00 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Baltazar

Odvozeniny a varianty

Jméno Baltazar má i svoji mutaci v podobě Baltazár, nemá však žádný ženský protějšek. Domácí variace jména představují Balt, Baltek, Baltazárek nebo také Tazar či Tazara. Jméno Baltazar se užívá i v polštině, jako Baltazár i ve slovenštině nebo maďarštině. Německá, anglická a francouzská podoba jména je Balthasar, italská Baldassare, španělská Baltasar, ruská Valtasar.

Významní nositelé

Jméno Baltazar nosili hned dva významní architekti. Šlo o barokního architekta Johanna Balthasara Neumanna (1687 – 1753), rodáka z Chebu a Baltazara Maggi z Arogna (1550 – 1629), představitele manýrismu, který se mj. podílel na přestavbách hradů Český Krumlov, Hluboká nebo Bechyně na zámky. V současnosti jméno reprezentuje například Balthazar Getty, americký herec a producent.

Původ a význam jména

Baltazar nebo také Baltazár je mužským křestním jménem s babylonským původem. Jméno se vyvinulo z babylonského „beltšaccár“ a dá se přeložit jako „ochraňuj život krále“ nebo „Bůh ať ochraňuje život krále“. Baltazar je jménem jednoho ze Tří králů, kteří dle bible a středověké pověsti navštívili Ježíše po jeho narození. Jsou patrony poutníků. Na Tři krále také Baltazar slaví svůj svátek.

 
Jméno: Baltazar
Nosí v ČR 9 lidí
Jedná s o 2110 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Kašpar
Melichar
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Tři Králové
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama