reklama
Přesný čas: 01:13 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zdeňka, Zdena, Zdenka

Křestní jméno:

Andrea

Charakteristika

Andrea je jménem pro charismatickou ženu, plnou šarmu, sebevědomí a odvahy. Odvahu a bojovnost dostala Andrea do vínku společně se svým jménem.

Odvozeniny a varianty

Andrea je ženským jménem s mužským protějškem v podobě Andrej. Staročeskými variantami jmen jsou Ondřejka a Ondřej. Domácky se Andrea může nazývat jako Andri, Andra, Andrej, zdrobněle pak Andrejka či Andruška. Jméno Andrea znají i jiné jazyky, s oblibou se užívá například na Slovensku nebo v anglicky mluvících zemích, v Itálii se uplatňuje jako ženské i mužské jméno.

Významné nositelky

Slavné herečky nosí jméno Andrea, v Česku je to například Andrea Černá, Andrea Čunderlíková či Andrea Elsnerová, také herečka slovenského původu Andrea Kerestešová. Z amerických hereček jmenujme například Andreu Evans, Endreu Feldman nebo Andreu Hall. Světové popularity dosáhla také krásná slovenská modelka Andrea Verešová. Svým hlasem proslula česká operní pěvkyně Andrea Danková nebo Andrea Kalivodová.

Původ a význam jména

Andrea je ženským křestním jménem s řeckým původem. Stejně jako staročeská podoba jména Ondřejka a mužská varianta Andrej (Ondřej) pochází z řeckého jména Andreas. Překládá se jako „odvážná“, „statečná“, „bojovná“, „statná“. Česká podoba jména byla zřejmě převzata z francouzské mutace André.

 
Jméno: Andrea
Nosí v ČR 38523 lidí
Jedná s o 41 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Ondřejka
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den kulturního dialogu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama