reklama
Přesný čas: 02:29 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Jaromír

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Jaromír má i ženský protějšek ve jménu Jaromíra. Domáckými variacemi jména jsou Jára, Jarda, Jarek, Jarouš, Jaroušek, Romek, také Mirek či Míra, zdrobněle se pak jméno užívá jako Jaromírek. Jméno Jaromír se vyskytuje i ve slovenštině, v polštině, holandštině nebo srbochorvatštině - jako Jaromir. Významově shodná jsou i německá jména Garhard, Gerard nebo Gerlach.

Významní nositelé

Jméno Jaromír je u nás velmi oblíbené a bylo populární i v české historii. Šlo o jméno přemyslovských knížat, první český kníže Jaromír byl přitom zaznamenán již v 11. století. Současnými nositeli jména je například hokejista Jaromír Jágr, také herec Jaromír Hanzlík, spisovatel Jaromír John, fotograf Jaromír Zajíček nebo hudebník Jaromír Nohavica.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Jaromír má slovanský původ. Jméno má velmi hlubokou historii, která sahá až ke staročeskému slovu „jaryj“ s významem „bujný“, také „silný“ nebo „prudký“. Druhá část jména „mír“ se překládá jako „mírný“ nebo „mírnící“. Význam jména Jaromír je tak „silný“, „bujný“ nebo „ten, kdo dokáže zmírnit (usměrnit) svoji sílu“. Jméno má i archaickou verzi odvozenou z němčiny - Jaroměr. Jméno by se pak překládalo jako „slavný svojí silou“ („měr“ – „slavný“).

 
Jméno: Jaromír
Nosí v ČR 34618 lidí
Jedná s o 32 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama