reklama
Přesný čas: 05:29 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Věra

Charakteristika

Věra je jménem pro ženu, která věří v Boha, tradice nebo svoje schopnosti. Krásné jméno má jednoduché, avšak zajímavé znění.

Odvozeniny a varianty

Jméno Věra nemá mužský protějšek. Bývá spojováno se jmény Věroslava a Věroslav. Domácky se jméno užívá jako Věrka, Věrča, Věrunka, Věruna, Věruška, Věruš aj. Jméno se jako Viera vyskytuje i na Slovensku. V angličtině, němčině, italštině, španělštině, také maďarštině, bulharštině nebo ruštině je jméno známé jako Vera. Francouzskou podobou jména je Foi (čteno Foa).

Významné nositelky

Mezi nositelkami jména najdeme slavné české herečky, například Věru Ferbasovou nebo Věru Galantíkovou. K současným nositelkám jména patří herečky Věra Kubánková, Věra Tichánková nebo Věra Křesadlová, také zpěvačky Věra Martinová, Věra Nerušilová, Věra Přírazská nebo Věra Špinarová. Jméno nosí také režisérky − Věra Chytilová nebo Věra Plívová-Šimková. Významnou nositelkou jména je i sportovní gymnastka Věra Čáslavská, jedna z nejúspěšnějších českých sportovkyň.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Věra (také Viera) je slovanského původu. Je odvozeno od slova „víra”. Stejný je i význam jména. Může se jednat také o osamostatněnou zkráceninu jména Věroslava.

 
Jméno: Věra
Nosí v ČR 140109 lidí
Jedná s o 6 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Viera
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den boje proti popáleninám
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama