reklama
Přesný čas: 05:42 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zbyněk

Křestní jméno:

Izabela

Charakteristika

Izabela je nádherným jménem pro vznešenou ženu. I přes starobylý hebrejský původ můžeme jméno spojovat také s přívlastkem krásná (z latinského nebo italského „bella“ – „krásná“).

Odvozeniny a varianty

Izabela je ženským křestním jménem s alternativami Isabela, Isabella, Isabel aj. Domácky se jméno užívá jako Izabel, Izabelka, Iza, Izi, Izička, Izinka, také Bela, Bella aj. Jméno Izabela se vyskytuje i na Slovensku, v Polsku nebo v Rusku. Angličtina jméno užívá jako Isabel, Isabella nebo Isabelle, němčina jako Isabella nebo Isabelle. Francouzská verze jména zní Isabelle, španělská nebo portugalská Isabel. Italové, také Švédové nebo Dánové jméno znají jako Isabella. Maďarská podoba jména je Izabella.

Významné nositelky

Jméno Izabela nosí slavné herečky, například naše Isabela Bencová, Isabella Rossellini z Itálie nebo Izabella Dorota Scorupco z Polska, která se proslavila jako Bond girl ve filmu Zlaté oko z roku 1995. Dalšími krásnými nositelkami jména jsou supermodelka Izabel Goulart nebo populární jihoamerická zpěvačka Shakira, vlastním jménem Shakira Isabel Mebarak Ripoll. Nositelkou jména byly i královny, mj. Isabela Kastilská, Isabela, královna anglická nebo španělská královna Isabela II.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Izabela (také Isabela) má hebrejský původ. Výkladové teorie jméno vysvětlují jako španělskou podobu jména Alžběta. Jméno by pak mělo svůj původ v hebrejském jménu Elíšéwah, které znamená „Bůj je má přísaha“, „přísahám na svého Boha“. Další možný výklad jména se odvolává na hebrejské jméno Isebel, příp. Jezabel s významem „Bohem povýšená“.

 
Jméno: Izabela
Nosí v ČR 89 lidí
Jedná s o 807 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Isabel
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů
Světový den Parkinsonovy choroby
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama