reklama
Přesný čas: 12:41 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Ivan

Charakteristika

Ivan je milým křestním jménem, které nezapře svůj ruský původ. I u nás však patří k oblíbeným jménům, honosí se i bohatými kořeny sahajícími až do hebrejštiny.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Ivan má také svůj ženský protějšek ve jménu Ivana. Domáckými variantami jména jsou Ivánek, Ivča, Ivouš, Ivo, také Váňa aj. Jméno Ivan se vyskytuje i ve slovenštině, také ruštině, maďarštině, bulharštině, chorvatštině, italštině nebo dánštině. Polsky se jméno užívá jako Iwan, také německy nebo holandsky. Španělská verze jména je Iván, francouzská Ivain nebo Yve.

Významní nositelé

Nositelem jména byl například Ivan Veliký, který byl v 15. století moskevským knížetem, jméno nosil i ruský car Ivan IV. Hrozný, také světci svatý Ivan a svatý Ivan Rilský. U nás jméno patří k básníkům jako je Ivan Blatný, Ivan Skála, Ivan Wernisch nebo Ivan Diviš, také ke spisovateli Ivanu Olbrachtovi. Jméno náleží i k současným českým hudebníkům, je jím zpěvák Ivan Hlas, kytarista Ivan Král, hudebník a bavič Ivan Mládek nebo houslista Ivan Ženatý. Jméno nosí také český spisovatel židovského původu Ivan Klíma, herec a dramatik Ivan Vyskočil nebo populární herec Ivan Trojan. Nositelem jména byl i český hokejista a slavný hokejový trenér Ivan Hlinka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ivan má hebrejský původ. Jedná se o ruskou variantu jména Jan. Obě jména pochází z hebrejského jména Jochanán s významem „Bůh je milostivý“. Jméno Ivan se k nám dostalo z východních zemí, zde vzniklo zřejmě z řecké podoby jména - Ioannés.

 
Jméno: Ivan
Nosí v ČR 32240 lidí
Jedná s o 32 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama