reklama
Přesný čas: 00:38 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 5. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Emil

Křestní jméno:

Irena

Charakteristika

Irena je jménem pro pravou ženu. Jméno je křehké stejně jako ženská duše a mírumilovné jako čisté ženské srdce.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Irena má i svůj mužský protějšek ve jménu Irenej nebo Ireneus. Obě mužské varianty se však užívají jen zřídka. Českou podobou jména Irena je Miroslava nebo Lubomíra. Jméno Irena má domácké podoby jako Irenka, Iruška, Irunka, Ira, Irča, Irka, Irinka apod. Jméno se vyskytuje také ve slovenštině nebo polštině. Anglickou verzí jména je Irene, stejně tak i německou, francouzskou, španělskou, italskou, švédskou nebo dánskou. Rusové jméno užívají jako Irina nebo Iraida, Bulhaři jako Irina.

Významné nositelky

Nositelkou jména je česká spisovatelka a scénáristka Irena Obermannová, která se proslavila v roce 2011 Tajnou knihou, kde se přiznává k milostnému poměru s exprezidentem Václavem Havlem. Jméno nosí i spisovatelka Irena Dousková, zpěvačka a hudební skladatelka Irena Budweiserová nebo režisérka Irena Pavlásková. Jméno nosí i slovenská malířka a ilustrátorka Irena Tarasová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Irena pochází z řečtiny. Vyvinulo se z řeckého slova „eirénaios“ s významem „mírumilovný“, potažmo „eiréné“ – „mír“. Jméno Irena se pak vykládá jako „mírumilovná žena“.

 
Jméno: Irena
Nosí v ČR 46065 lidí
Jedná s o 34 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Irini
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama