reklama
Přesný čas: 13:22 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Ingrid

Charakteristika

Až nadpozemsky může znít jméno Ingrid, vždyť ho nosila i jedna z nadpozemských postav vikingské historie. Dodnes se se jménem Ingrid pojí jméno severského boha plodnosti a úrody. Ingrid je však dle významu svého jména nejenom božská, ale také krásná.

Odvozeniny a varianty

Ingrid je ženským křestním jménem bez mužského protějšku. Domáckými podobami jména jsou Inka, Ina, Inga, Inge, Inguška, Ingrida, Ingridka, také Rida nebo Ridka. Jméno Ingrid se užívá v mnoha světových jazycích, mj. i ve slovenštině, angličtině, němčině, dánštině, švédštině, italštině nebo maďarštině.

Významné nositelky

Jméno Ingrid nosila i Ingrid Švédská, celým jménem Ingrid Victoria Sofia Louisa Margareta. Byla švédskou princeznou a jako manželka dánského krále Frederika IX. i dánskou královnou. Dnes jméno nosí princezna Ingrid Alexandra Norská. Jméno Ingrid patřilo ke slavné filmové herečce švédského původu Ingrid Bergman nebo švédské herečce Ingrid Thulin. Současnou nositelkou jména je italská zpěvačka Ingrid Alberini, která si říká In-Grid nebo americká spisovatelka Ingrid J. Parker, autorka detektivních příběhů ze starého Japonska.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ingrid je původem skandinávské. Vzniklo složením staroseverských slov – Ingwio (šlo o boha plodnosti) a slova „frid“ s významem „krásná“. Původní variantou jména bylo staroskandinávské Ingerid. Význam jména je „jezdkyně boha Ingwia“, také „ta, kterou chrání bůh Ingwio, bůh plodnosti“ nebo „krasavice boha Ingwia“. Jméno Ingrid nosila také jedna z Valkýr severské mytologie, byla jezdkyní odvážející duše padlých vikingských válečníků.

 
Jméno: Ingrid
Nosí v ČR 2821 lidí
Jedná s o 150 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den památky obětí Holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama