reklama
Přesný čas: 05:50 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Magdaléna, Magdalena

Křestní jméno:

Heřman

Charakteristika

Heřman je nezvyklým mužským jménem, které má v sobě romantiku i sílu bojovníka. S mužem jménem Heřman se dnes můžeme setkat jen zřídka, to mu přidává na jedinečnosti.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Heřman se u nás vyskytuje i ve staroněmecké podobě Herman. Jeho ženskou alternativou je Hermína. Domácky se jméno Heřman užívá jako Heřmánek, Herma, Hermík, Hermín, Hermínek, také Mánek apod. Jméno se užívá jako Herman také ve slovenštině, v angličtině, norštině, švédštině, dánštině, holandštině nebo polštině. Ruská podoba jména je German, francouzská Armand, španělská Harmán, italská Ermanno. Čeština jméno užívá i jako příjmení.

Významní nositelé Mezi významnými nositeli jména najdeme Heřmana – velmistra řádu německých rytířů. Jméno nosili i světoví spisovatelé, například Hermann Hesse (Německo), Herman Bang (Dánsko), Herman Wildenvey (Norsko) nebo Herman Melville (USA), autor románu Bílá velryba. K českým nositelům jména, resp. příjmení patří klavírista Jan Heřman, fyzikální chemik Zdeněk Herman nebo Augustin Heřman, český mořeplavec.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Heřman (také Herman) má germánský původ. Pochází se staroněmeckého jména Herman (Hermann či archaicky Heriman), které se překládá jako „válečník“, „bojovník“ nebo „pán vojska“. Jméno vzniklo ze dvou německých slov, prvním je „heer“ nebo „heri“ s významem „vojsko“, druhá část „mann“ se pak překládá jako „muž“ nebo „pán“.

 
Jméno: Heřman
Nosí v ČR 300 lidí
Jedná s o 308 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Herman
Hermína
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den zdraví
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama