reklama
Přesný čas: 00:51 / týden v roce: 20
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Ivo, Ivoš

Křestní jméno:

Herbert

Charakteristika

Herbert je drsným mužským jménem, které se hodí pro drsné muže. Muži, kteří jméno Herbert nosí, jsou přeurčeni k tomu, aby byli úspěšní. Dle svého jména jsou Herbertové odvážní, stateční a zásadoví, jednoduše skvělí válečníci.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Herbert má i archaickou mutaci v podobě Heribert. Domáckými variacemi jména jsou Hery, Bert, také Bertek, Bertík či Herbertek. Jméno Herbert se užívá i ve slovenštině, také v angličtině, němčině, francouzštině, švédštině, dánštině, polštině nebo maďarštině. Španělská podoba jména je Herberto, italská pak Erberto.

Významní nositelé

K českým nositelům jména patří fotograf Herbert Slavík nebo chemik Herbert Morawetz. Patřil k nim i český malíř Herbert Masaryk, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dalšími nositeli jména pak byli například britský herec českého původu Herbert Lom, který se proslavil jako inspektor Dreyfuse v komediích Růžový panter. Jméno nosil i britský astrofyzik Herbert Dingle, také německý skladatel Herbert Eimert, anglický spisovatel David Herbert Lawrence nebo Herbert George Wells, jeden ze zakladatelů sci-fi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Herbert má germánský původ. Stejně jako archaická podoba jména Heribert se z němčiny výkladově překládá jako „výtečný, skvělý válečník“, také „skvělý bojovník“ nebo „skvělé, jedinečné vojsko“.

 
Jméno: Herbert
Nosí v ČR 38 lidí
Jedná s o 887 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Elena
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama