reklama
Přesný čas: 22:50 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 5. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Emil

Křestní jméno:

Elena

Charakteristika

Ať už je původ jména Elena jakýkoliv, platí, že Elena je skvostným jménem pro skvostnou ženu. Teorie výkladu jí dávají do vínku zářivé řecké slunce, kterým bude hřát srdce svých blízkých, také schopnost empatie a umění dosáhnout souladu bez zbytečných hádek a sporů.

Odvozeniny a varianty

Jméno Elena se vyskytuje i ve variantě Elen. Nemá mužský protějšek. Příbuznými jmény jsou i Jelena nebo Eleonora. Domáckými podobami jména jsou Eli, Elča, Elka, Ela, zdrobněle Elenka nebo Eluška. Jméno Elena se vyskytuje i ve slovenštině, také španělštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Anglická a německá varianta jména je vedle Elena také Ellen, ruská Ellina nebo Jelena. Novořecká mutace jména je Eleni.

Významné nositelky

Jméno nosí česká modelka a moderátorka Elen Černá, manželka Aleše Valenty. Na Slovensku toto jméno nosí jedna z nejslavnějších hereček - Elena Podzámska. Ooblíbená česká herečka Jitka Čvančarová dala jméno Elena své dceři, jmenuje se Elena Emilie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Elena nemá zcela jasný původ. Existuje několik teorií výkladu jména. První z nich spojuje jméno Elena se jménem Helena. Jednalo by se o bulharskou nebo ruskou odvozeninu řeckého jména Helena s výkladem „nositelka světla“. Jméno by vzniklo z řeckého slova „heléne“ v překladu „pochodeň“. Další teorie dávají jménu Elena keltský původ a význam „soulad, svornost“. Odvozují ho od anglického jména Eleonora. Jiná verze výkladu spojuje jméno Elena s ruským jménem Jelena.

 
Jméno: Elena
Nosí v ČR 4070 lidí
Jedná s o 133 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Herbert
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama