reklama
Přesný čas: 13:53 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Františka

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Františka má svůj mužský protějšek ve jménu František, které se u nás vyskytuje častěji. Domáckými podobami jména jsou Fanka, Fanda, Fanyna, Fanynka, Fanči, Fanuška, Fanuše, také Francka, Francy, Frantina apod. Jméno Františka se užívá i ve světě - v mutacích jako Fanny, Frances, Francine či Francisca.

Významné nositelky

Jméno Františka patří k českým spisovatelkám – Františce Pecháčkové nebo Františce Stránecké, která působila také jako sběratelka lidového umění. Mezi současnými spisovatelkami najdeme Františku Jirousovou nebo Františku Vrbenskou, autorku sci-fi a fantasy. Jméno nosí i slavná módní specialistka, která často hodnotí outfity našich i světových hvězd, Františka Čížková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Františka má stejný význam jako jeho mužská varianta František. Zřejmě jde o českou odvozeninu italského jména Francesco. Jméno Francesco přitom v Itálii vzniklo jako přezdívka Jana Bernandoneho, posléze svatého Františka z Assisi. Překládá se jako „malý Francouz“, resp. „malá Francouzka“. Druhá teorie spojuje původ jména Františka, potažmo František, s německým jménem Frank, které se překládá jako „svobodný muž“.

 
Jméno: Františka
Nosí v ČR 17347 lidí
Jedná s o 76 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Francesca
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama