reklama
Přesný čas: 06:28 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Křestní jméno:

Ferdinand

Charakteristika

Ferdinand je dnes mírně archaickým jménem, které má několik teorií výkladu. Zatímco oficiální podoba jména Ferdinand zní velmi honosně, často užívaná domácí podoba jména Ferda je milá a přátelská.

Odvozeniny a varianty

Ferdinand je mužský křestním jménem, které má i ženskou variantu v archaickém jménu Ferdinanda. Jméno Ferdinand se často užívá v domácí podobě Ferda. Dalšími domácími variantami jména jsou Ferdík, Ferdínek, Ferdyš, nebo Ferdinandek. Jméno Ferdinand zná vedle češtiny i slovenština, angličtina, němčina, holandština, švédština, norština, dánština nebo srbochorvatština. Jméno se často vyskytuje v maďarštině – jako Ferdinánd nebo také Nándor. Francouzština ho užívá klasicky jako Ferdinand nebo Fernand. Italská podoba jména je Ferdinando nebo Fernando, Fernando nebo Hermando jsou pak španělskými mutacemi jména.

Významní nositelé

Jméno Ferdinand s oblibou nosili Habsburkové, šlo o Ferdinanda I., Ferdinanda II., Ferdinanda III., Ferdinanda IV., Ferdinanda V. Dobrotivého nebo Františka Ferdinanda d´Este. Právě tohoto rakouského arcivévody měl na mysli Švejk Jaroslava Haška, který paní Müllerové na začátku legendární knihy oznamuje: „Tak nám zabili Ferdinanda“. Významných nositelů jména však najdeme více, byl jim například novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka nebo český sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Jméno nosil i proslulý německý automobilový konstruktér Ferdinand Porsche nebo konstruktér vzducholodí, také z Německa, Ferdinand von Zeppelin. Mezi slavnými nositeli jména nesmíme zapomenout na slavného Ferdu Mravence, literární postavu Ondřeje Sekory.

Původ a význam jména

Ferdinand je mužským křestním jménem, zřejmě starogermánského původu. Vznik jména se dává do souvislosti s germánským jménem Fridunant. Stejně jako jméno Fridunant se pak významově překládá jako „smělý obránce“, také „riskující mír“. Některé teorie výkladu jméno překládají jako „ten, který se připravuje k jízdě“.

 
Jméno: Ferdinand
Nosí v ČR 1782 lidí
Jedná s o 137 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Evropský den melanomu
Svátek sousedů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama