reklama
Přesný čas: 09:25 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
27. 5. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Valdemar, Waldemar

Křestní jméno:

Evelína

Charakteristika

Evelína je sympatickým českým jménem s ještě sympatičtějším výkladem. Žena jménem Evelína může čerpat inspiraci hned v několika variantách výkladu svého jména, může být zářivá,radostná, také aktivní, plná energie a života.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Evelína existuje i ve variantách Evelina či Evelin. Domáckými podobami jména jsou Eva, Evka, Evula, Evulka, Evelka nebo Evelínka, také Lina, Linda, Lunuška apod. Jméno se vyskytuje také na Slovensku. Anglické verze jména jsou Eveline nebo Evelyn, německé verze Evelina nebo Eveline, francouzská podoba jména je Évelyne. Polština zná jméno jako Ewelina, ruština, italština, španělština nebo švédština jako Evelina, maďarština pak jako Evelina nebo Evelin.

Významné nositelky

Jméno Evelina u nás nosí například dcera hudebníka Romana Holého Evelina Anna Holá, také herečky Evelína Kinská nebo Evelyna Steimarová. Je také jménem americké herečky Evelyn Keyes, polské zpěvačky Ewelina Flinta nebo francouzské filosofky Evelyne Sullerot.

Původ a význam jména

Evelína je ženským křestním jménem s několika možnými výklady. Dle nejpravděpodobnější teorie jméno Evelína sahá až do keltských dob. Jeho význam pak bývá odvozen od keltského slova „eiblin“, které znamená „světlo“ nebo také „radost“. Další výklad jméno spojuje s francouzským jménem Aveline. Jméno by pak mělo stejný význam jako toto francouzské jméno, tedy „lesní ořech“. Může se však jednat také o odvozeninu hebrejského jména Eva s překladem „živá“ či „životodárná“.

 
Jméno: Evelína
Nosí v ČR 178 lidí
Jedná s o 548 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Evelin
Evelina
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama