reklama
Přesný čas: 07:57 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Eva

Charakteristika

Nadčasové jméno Eva se pojí se starobylým původem. Eva byla dle bible první ženou na světě a dodnes je symbolem života.

Odvozeniny a varianty

Jméno Eva nemá svůj mužský protějšek, vyjma jména Adam, s kterým je pojí dávný biblický příběh. Významově jsou jménu podobná i další jména – řecké Zoe, ruské Zoja nebo slovanská varianta Živa. Domácími podobami jména jsou Evča, Evka, Evička, Evuška, Evulka, Evinka, Evina aj. Jméno Eva se užívá i ve slovenštině, italštině nebo španělštině. Anglickou verzí jména je Eve.

Významné nositelky

Jméno Eva nosí krásné ženy, mezi jinými například modelky Eva Herzigová nebo Eva Čerešňáková, také herečka a moderátorka Eva Decastelo (Aichmajerová). Dalšími známými nositelkami jména jsou zpěvačka Eva Pilarová, jazzová zpěvačka Eva Olmerová, operní pěvkyně Eva Urbanová, také herečky Eva Holubová, Eva Jakoubková, Eva Josefíková, Eva Klepáčová nebo spisovatelka Eva Kantůrková, autorka díla Přítelkyně z domu smutku.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Eva je u nás velmi oblíbené. Jde o prastaré jméno, které se pojí s hebrejským původem. Jméno vzniklo z hebrejského slova „chawwá“ s významem „živá“, vychází z kořene odvozeném od slovesa „chájá“, které se překládá jako žít. Eva je tedy dle svého významu „živá“, „životem obdařená“, také „životadárná“ nebo „matka života“. Jméno provází biblický příběh o zrození lidstva, jako Evu nazval svou partnerku první muž na světě - Adam.

 
Jméno: Eva
Nosí v ČR 161700 lidí
Jedná s o 3 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Adam
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama