reklama
Přesný čas: 08:57 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Adam

Charakteristika

Jméno Adam je prastaré, dle bible tak staré jako lidstvo samo. Nese v sobě ušlechtilost a eleganci. Je prvním jménem člověka – muže a také prvním jménem abecedy.

Odvozeniny a varianty

Jméno Adam je ryze mužské. Snad nejznámější zkráceninou jména je Áda, zdrobněle se pak uplatňuje i Adámek. Adam se užívá nejenom v češtině, ale také mnoha jiných jazycích – ve slovenštině, ruštině, polštině, srbštině, němčině, francouzštině nebo angličtině. Italové užívají jméno jako Adamo, Španělové pak jako Adán.

Významní nositelé

Nositelem jména je například Adam Novák, scénograf a herec, který proslul jako Petr Bajza v seriálu Bylo nás pět. Svého syna jako Adama pojmenovala i známá česká moderátorka Laďka Něrgešová. Také nadějný český tenista se honosí jménem Adam – jde o tenistu Adama Pavláska, partnera tenistky Petry Kvitové. Nositelem jména je i skotský filosof a ekonom Adam Smith, zakladatel moderní ekonomie a autor díla Bohatství národů.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Adam je původu hebrejského. Pochází z hebrejského „ádám“, který se dá přeložit jako „člověk“. Ve svém původním významu tedy jde o obecné označení pro člověka jako takového. Jméno Adam se pojí také s hebrejským „adamá“, překládané jako půda či země. Význam jména Adam je potom „člověk, který je spjatý s půdou“. Adam je vůbec nejstarším jménem, první člověk na Zemi byl dle bible právě Adam se svoji partnerkou Evou. Prvotně byl Adam biblí míněn ve významu obecném, tedy jako „člověk“. Jako synové Adama se pak v tomto kontextu označují všichni lidé, bytosti pomíjivé.

 
Jméno: Adam
Nosí v ČR 28054 lidí
Jedná s o 40 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Eva
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama