reklama
Přesný čas: 00:22 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Erika

Charakteristika

Erika je tvrdým severským jménem, které však může nosit i křehká žena. O to víc vynikne její křehkost. Dle významu svého jména je však žena jménem Erika především rozenou vůdkyní.

Odvozeniny a varianty

Erika je ženským křestním jménem s mužskou variantou v podobě jmen Erik či Erich. Domáckými podobami jména jsou Era, Erka, Erča, Erina, Erička, Erčinka apod. Jméno Erika se užívá i ve slovenštině, němčině, maďarštině nebo srbochorvatštině. Anglickou verzí jména je Erica, polskou Eryka, španělskou Érica.

Významné nositelky

Jméno Erika nosí například česká atletka Erika Suchovská nebo dokumentaristka Erika Hníková. Mezi nositelky jména patří i slovenská moderátorka Erika Judínyová. Nositelky jména jsou i americké herečky Erika Eleniak nebo Erika Slezak. Erika je také lidovým označením pro vřes. Erica (čteno Erika) se užívá i jako název pro druh skákajících pavouků.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Erika i jeho mužský protějšek Erik má původ ve Skandinávii. Často ho nosili vikingští náčelníci. Jméno vzniklo ze skandinávského jména Eirík(u)r, v překladu „čestný vládce“. Vyvinulo se zřejmě ze starogermánských slov „ehre“ („čest“) a „ríhhi“ („vládce“).

 
Jméno: Erika
Nosí v ČR 6828 lidí
Jedná s o 101 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den dětské knihy
Světový den zvýšení povědomí o autismu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama