reklama
Přesný čas: 13:57 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Dušan

Charakteristika

Dušan je sympatickým českým jménem pro sympatického muže. Pozor, muž jménem Dušan je však nejenom sympatický, ale dle významu svého jména také oduševnělý, odvážný a navíc vždy s příjemným dechem.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Dušan se vyskytuje i v ženské podobě Dušana. Významově příbuzná jsou slovanská jména Duchoslav nebo Dušislav, také jméno Spiridon. Domáckými variantami jména jsou Duša, Dušek nebo zdrobněle Dušánek. Jméno Dušan znají i Slováci a Srbové. Francouzskou variantou jména je Dushan. Bulharsky se jméno užívá jako Duško, maďarsky Dusán, polsky Duszan.

Významní nositelé

V Česku patří k nejznámějším nositelům jména režisér Dušan Klein. Jméno nosí i herci Dušan Kollár nebo Dušan Urgošín, mezi slovenskými herci najdeme například Dušana Blaškoviče, Dušana Jamricha, Dušana Kaprálika, Dušana Szabo nebo Dušana Vitázka, manžela oblíbené české herečky Pavly Vitázkové. Nositeli jména jsou i Dušan Salfický, český hokejový brankář nebo Dušan Uhrin, fotbalový trenér.

Původ a význam jména

Dušan je mužským křestním jménem původem srbského. Všeobecně je považováno za jihoslovanskou zkrácenou podobu jména Duchoslav nebo Dušislav, tato jména však vznikla později. Jakkoli, základem jména jsou slova „duch“, „duše“ nebo „dech“. Významově se tak překládá jako „ten, kdo má duši“, „ten, kdo má silného ducha“, potažmo také „odvážný, silný“ nebo „oduševnělý“. Významově může souviset i s dobrým dechem.

 
Jméno: Dušan
Nosí v ČR 15203 lidí
Jedná s o 53 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Dušana
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama