reklama
Přesný čas: 18:28 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 6. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jan

Křestní jméno:

Dobroslav

Charakteristika

Muž jménem Dobroslav je jistě dobrotivý a laskavý. Dobroslav může být dle významu svého jména i slavný a pokud ne, svoji dobrotu oslavuje raději neveřejně.

Odvozeniny a varianty

Dobroslav je mužským křestním jménem s ženskou variantou v podobě jména Dobruše. Je příbuzné se jmény Dobromil či Dobromír, v Česku se užívá i jeho domácí varianta Slávek. Významově je příbuzné i s řeckými jmény Agaton a Agáta. Domácky se Dobroslavovi může říkat Dobra, Dobroš, Dobeš, také Slávek, Sláva, zdrobněle pak Dobroslávek. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, ruštině, chorvatštině a bulharštině. Polská podoba je Dobrosław.

Významní nositelé

Mezi nositele jména Dobroslav patřil český malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista Dobroslav Foll. Jméno nosil i slovenský spisovatel, kulturní publicista a literární kritik Dobroslav Chrobák.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Dobroslav má slovanský původ. Jeho význam je skutečně „dobro oslavující“ či „slavný svojí dobrotou“ tak, jak je to z jména patrné na první pohled. Jméno se často vyskytuje u jižních a východních Slovanů, v Česku se vyskytuje více ve své domácí variantě Slávek.

 
Jméno: Dobroslav
Nosí v ČR 567 lidí
Jedná s o 243 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den životního prostředí
Den rozvoje a vzdělání dospělých
Mezinárodní den ptačího zpěvu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama