reklama
Přesný čas: 15:33 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 6. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Alois, Aloys, Alojz

Křestní jméno:

Cyril

Charakteristika

Jméno Cyril navazuje na prastarou tradici sahající až do starého Řecka nebo Persie. Se jménem Cyril se však pojí i česká historie, jazyk a kultura, Cyril byl spolu s Metodějem bájným slovanským věrozvěstem.

Odvozeniny a varianty

Jméno Cyril má svoji staročeskou podobu ve jménu Crha a ženskou variantu ve jménu Cyrila. Domáckými podobami jména jsou Cyrilek, Cyrda, Cyrďa apod. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině nebo v angličtině. Němčina ho užívá jako Cyrill, Cyrillus, Kyrill nebo Kyrillus, italština jako Cirillo, španělština jako Cirilo, francouzština jako Cyrille.

Významní nositelé

Řeholní jméno Cyril přijal svatý Konstantin, který spolu s Metodějem zavedl v 9. století na Velké Moravě písmo a zasloužil se o užívání staroslověnštiny. Jméno Cyrila a Metoděje se často vyskytuje v barokních textech, oba jsou dodnes považováni za patrony Moravy. Mezi další nositele jména patřil například český skladatel a dirigent Cyril Metoděj Hrazdira nebo český malíř, grafik a ilustrátor Cyril Bouda. Dnes ho nosí například tenista Cyril Suk nebo druhý syn Tatiany Wilhelmové a Pavla Čecháka.

Původ a význam jména

Cyril je mužským křestním jménem řeckého původu. Jméno pochází z řeckého jména „Kyrios“ nebo také „Kýros“, které se překládá jako „pán, páneček“ nebo „vladyka“, potažmo může znamenat také „pánův“. Další teorie výkladu jména vychází až z perského slova „kuruš“ v překladu „slunce“. Cyril by tak byl „slunečním mužem“, „pánem slunce“.

 
Jméno: Cyril
Nosí v ČR 1498 lidí
Jedná s o 149 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Metoděj
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den objetí zdarma
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama